ADSL Fiber Uydunet

Telefonsuz ADSL 2010'da Geliyor

68573-connect-to-router-smallCall Center”ımıza gelen telefonların ciddi bir kısmını “Sabit telefon hattı olmadan ADSL kullanabilir miyim?” benzeri sorular oluşturuyor. Ve bu sorunun yanıtı “Malesef, şimdilik hayır”. Bunun hemen ardından genellikle ve Uydunet gibi alternatif internet bağlantı teknolojilerine yönelik sorularla karşılaşıyoruz. Aynı şekilde Enuygun.com“a arama motorları üzerinden gelen ziyaretçi trafiğinin içerisinde de “Telefonsuz ADSL” sözcüklerine bolca rastlıyoruz. Bu durumdan internet kullanıcılarının internet erişimi için sabit telefona ödedikleri ücreti gereksiz ve yüksek buldukları anlamını çıkarmak pek de yanlış olmaz sanırım.

sabit_telefonTelefonsuz ADSL olarak da adlandırabileceğimiz Yalın ADSL uygulamasıyla ilgili ilk müjdeli haberleri 2009 yılı içerisinde almıştık. Bundan sonra gerek uygulamanın ne zaman başlayacağı gerekse kapsamı konusunda birçok söylenti dolaştı ortalıkta. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sabit hatların öneminin azaldığı bir gerçek. Buna sabit hatların Türk Telekom için çok önemli bir gelir kalemi olduğu gerçeğini de eklersek aslında Telefonsuz ADSL uygulamasının neden geciktiğiyle ilgili soru işaretlerini biraz azaltmış oluyoruz.

Bütün bunlar olurken bugün btdunyasi.net sitesinin duyurduğu üzere Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 2010 yılının iş taslakları arasına Telefonsuz ADSL uygulamasınını da ekledi. Yani eğer herhangi bir değişiklik olmaz ise 2010 yılı içerisinde telefon hattına mecbur bırakılmadan ADSL kullanabiliyor olacağız.