Enuygun.com Kasko Sigorta

Online Sigorta Seçenekleri Sigorta Sektörünü Büyütecek

Sigortacılık, Türkiye’de geleneksel olarak acenteler aracılığıyla yapılır. Sigorta acenteleri, tüm şehirlerde, ilçelerde, önemli bir esnaf kitlesi oluşturuyor. Türkiye’ye yayılmış irili ufaklı on binlerce sigorta acentesi, sigorta kuruluşlarının ürünlerini tanıtarak satış yapmalarını sağlıyorlar. Ancak sigortacılıkta prim hesaplaması risklere ve başka verilere bağlı olduğu için, müşteriye sunulan primler konusunda ciddi oynamalar yaşanabiliyor. Bu da tüketici açısından zaman zaman mağduriyetlere yol açıyor.

woman_computerİnternet, bu noktada devreye girerek bu oynamaların minimuma inmesini sağlayan bir sistem olarak son yıllarda ağırlığını hissettirmeye başladı. Online sigortacılıkta primler, verdiğiniz bilgiler doğrultusunda anında hesaplanır, ve oturduğunuz yerden bu bilgileri gördüğünüz için, yorulmadan birkaç farklı şirketten bilgi alabilirsiniz. Örneğin kasko yaptırmak istediğinizde, aracınızla ilgili bilgileri internet üzerinden girerek, birkaç sigorta şirketinin primlerini görebilir, dilediğinize ilgili acente vasıtasıyla sahip olabilirsiniz.

Tabi bu, ideal koşullarda gerçekleşiyor. Henüz Türkiye’de online sigortacılık, olması gereken yerin çok uzağında. Sigorta şirketleri internetin getirdiklerinin farkında, ama şu aşamada küçük acentelerin önemli ağırlığı, internete yeterince yönelmelerini geciktiriyor. Ancak otuz milyona yaklaşan internet kullanıcı sayısı, genç nüfusu ve değişen online satınalma alışkanlıklarıyla, çok kısa bir süre sonra tüm sigorta şirketleri, ağırlıklı olarak internet üzerinde yer almak durumunda kalacaklar. Bunun sonucunda da hem kendileri, hem de genel olarak sigortacılık sektörü kazanacak. Çok daha fazla sayıda insan, sigorta ve kasko seçeneklerinin farkına vararak sigorta yaptırmaya yönelecek. Bu da sektörün çok daha hızlı şekilde büyümesi demek.

Bu durum, tüm dünya için geçerli. ACNielsen’in (artık Nielsen) 2007 yılında yayınladığı sigortacılık raporunda, kullanıcıların kasko gibi sigorta işlemleri için giderek daha yoğun olarak interneti tercih ettiği belirtiliyor. Nitekim ACNielsen Finansal Servisler Direktörü Glenn Wealands, araştırma yaptıkları dönemde tüketicilerin önlerindeki 12 ayda ilk kez online sigorta satın alımı gerçekleştireceğini söylediğini açıkladı.logo_acnielsen

Biz Enuygun.com olarak kasko ve zorunlu trafik sigortasında müşterilerin gerçekten en uygun primlere ulaşabilmelerini, aradaki komisyonlarla ilgili yanılmamalarını şimdiden sağlamayı hedefliyoruz. Şu an bu konuda yalnızca Eureko Sigorta ile Garanti Bankası acenteliğinde çalışıyor, ve kendilerinin primlerini yaklaşık olarak sunuyoruz. Önümüzdeki dönemde, görüşmekte olduğumuz sigorta şirketleri ve acenteler aracılığıyla, özellikle kasko ve zorunlu trafik sigortası alanlarında internetin kolaylığını tüm Enuygun.com ziyaretçilerine yaşatmayı, sigorta sektörünün büyümesine kendimizce önemli bir katkıda bulunmayı hedefliyoruz!