Enuygun.com

Online Serviste Telefonla Destek Vermek

Enuygun.com, ziyaretçilerine online olarak kredi, kasko, adsl ve cep telefonu tarifelerini karşılaştırma olanağı sunuyor. Bu konuda oldukça iddialıyız, yani online olarak çok net ve ayrıntılı bilgiler sunabildiğimize inanıyoruz. Yine de bazı alışkanlıklar kolay değişmiyor, ve ziyaretçilerimiz telefonla da ayrıntılı bilgi almayı tercih edebiliyorlar.

image001

ADSL başvurularında bu durum daha sık görünüyor. İnternet üzerinden bilgi verirken kullanıcılar hala bazı soru işaretleri taşıyorlar. Bu durumda da hemen telefonla bilgi almak istiyorlar. Çok sık karşılaştığımız diğer bir soru ise telefon hattı gerektirmeyen ADSL bağlantısı. Cep telefon ücretlerinin ucuzlaması sonucu insanların ev telefonlarını kullanım gereksinimi azaldı. Bir çok abone sabit telefona ayrıca para ödemeden internete bağlanmak istediğini belirtiyor. Bu durum henüz mümkün değilse de, son zamanlardaki bazı mahkeme kararları sonucu telefonsuz ADSL bağlantısı yakında mümkün olacak gibi görünüyor, ve biz de arayan ziyaretçilerimize bunu belirtiyoruz.

Krediler tarafında ise ihtiyaç kredisi bize ziyaretçilerimizin daha çok telefonla danıştığı konu. Telefonla arayan ve bilgi almak isteyen kişiler, başvuru formunun ötesinde, krediyle ilgili sıkıntılarını da paylaşmak istiyorlar. O aşamada kendilerine üzülerek bizim kredi konusunda bir danışmanlık hizmeti vermemizin söz konusu olmadığını, bizim yalnızca bankaların kredi seçeneklerini tanıtmaları için bir online ortam olduğumuzu belirtiyoruz. Burada daha çok gözlemlediğimiz, ve bizi üzen şey ise, insanların kredi ihtiyaçlarının çoğunlukla kredi kartı borçlarını kapatmaya yönelik olması.

Henüz yeni bir servis olan kasko alanında ise telefonla aradığımızda oldukça hızlı bir şekilde ilgili acenteye yönlendirme yapabiliyoruz. Sanırım telefonla bilgi edinmeye en az kasko alanında ihtiyaç duyulmasının nedeni, insanların bilgi istek formunun ardından ilgili acenteden ayrıntıyı edineceklerini gayet iyi biliyor olmaları.

Online dünyaya servis sunmanın güzel yanı, insanların bilgiye çok hızlı ulaşabilmeleri, ve interaktif olarak bilgiyi karşı tarafa da kolayca iletebilmeleri. Ama yine de telefonla (ya da zamanla internet üzerinden kişisel) destek, online dünyanın her zaman ayrılmaz bir parçası olacak gibi görünüyor.