Enuygun.com Sosyal Medya

Market Tuzakları

Evim için alışveriş yapmaktan çok hoşlanıyorum. Her ne kadar babannem gibi yalnızca pazardan alışveriş edip, satın aldığım maydanozlara methiyeler düzmesem de, evime aldığım ve mutfağımda pişireceğim şeyleri gözümle seçmeyi seviyorum.

Fakat eve geldiğimde, hiç tasarlamadığım şeyleri de muhteşem market yerleşimi sayesinde almış bulunduğumu farkediyorum. Hele alışveriş için eşimi hem de “açken” markete gönderirsem, aldığı şeyler ile aç kıtaları doyurabilecek halde oluyoruz. Elbette mübalağa ediyorum ancak bu durumu yaşayan ve artık buna gülemeyen arkadaşlarla otururken, bu işe bir dur demenin zamanıdır dedik.

Birileri sürekli bizi kandırmak istiyormuş gibi bir yanılgıya düşmek de anlamsız ancak biraz farkındalık hepimize iyi gelecekti. Biz de deneyip görmeye karar verdik. 5 kız, haftanın 5 günü boyunca bir önceki haftanın fişleri üzerinden harcamalarını çıkardı. İstanbul Anadolu yakası Göztepe civarındaki alışveriş ettiği marketlerin listesini çıkardı. Ucuzdan pahalıya ve kaliteliden orta kaliteliye ürünlerin listesini de bir kenara yazdı.

Kurallarımızı belirledik,

Üşenmek yok, yakın ve pahalı market tercihi yerine; ucuz ve görece uzak olan markete gidilecek.
Listeler günlük olarak hazırlanıp, listenin dışına çıkılmayacak.
Bulunamayan ürünler ikamesi ile karşılanacak (ekmek bulamazlarsa pasta yesinler cinsinden bir ikame değil, fiyat/performansta ikame edecek ürün kastediliyor!).

Bunu gerçekten yaptık. Sadece yukarıda saydığım kurallara dikkat ederek, üşenmeden, anın telaşına kapılmadan, elimizdeki listeye sadık kalarak.

Ne oldu dersiniz?

Başardık, bütçemize açtığımız delikleri bulduk. Toka, sakız, şeker, gofret, kuru yemiş, kilolarca meyva, gazlı içecek, terlik, temizlik bezleri, begonvil kokulu yumuşatıcı gibi bir önceki haftanın ortak listelerindeki tuzaklardan kurtulunca ister kenara atılacak ister kızlarla toplanıp harcanacak (!) hatırı sayılır bir meblağ ile karşılaştık.

Arkadaşlar önemlidir, market bağımlıları destek programını siz de güvendiğiniz arkadaşlarınız ve eşiniz ile deneyiniz. Beğeneceksiniz.