Kategorilenmemiş

Kadının iş gücünü yükselten mikro kredi

Mikro kredi Muhammed Yunus’a Nobel Barış Ödülü de getiren ve şu an yaklaşık 7 milyar dar gelirli insana kredi veren kendi işlerini kurmalarını hatta istihdam yaratmalarını sağlayan bir sistem.

Yani balık vermek yerine tutmayı öğreten de denebilir.

Sistemin Türkiye’deki uygulaması da yine en çok dar gelirli kadınları odağına alarak ilerliyor. Türkiye’de 48 şehirde 70 şubesi bulunan ve yaygınlaşan sistem, bu ugüne kadar 40 bini aşkın kadına 60 milyon lira üzerinde kredi vermiş.

Mikro kredinin koşulları

Mikro kredi bankaların kredi başvuru ve onay süreçlerini sanki tersine çeviriyor.
En az sahip olan önceliği alıyor.
Bir iş modeliniz olması yeterli.
İlk kez başvuranlar, 100 TL ile 1000 TL arasında kredi alıyor, ikinci yıl borcunu ödeyenlerin limiti artırılıyor.

Para kaynağı nedir?

Karşılıksız para yardımından çok daha etkili olduğuna inanılan bu sistemde, öncelikle yardım kuruluşları mikro kredi şeklinde borç verdikleri kaynaklarını, bir sene içinde geri aldıklarında, yine sistem içinde tutup defalarca kullanabiliyorlar. Yani yardımın dönüşümü çok yüksek. Bir kişi ve ya bir grup için değil, sisteme dahil herkes için çalışıyor.

Sistem ile ilgili fikirler

Çok anlamlı ve olumlu bulunan sisteme dair bir ufak eleştiri şu, mikro kredi sayesinde herkesin kendi işine sahip olmasının ideal durum olmadığı ve istihdam yaratacak küçük veorta ölçekli işverenlerin dar gelirli için daha büyük bir alternatif olduğu öne sürülüyor.

Elbette mikro kredi ile ilgili karar sizin, ilgilenebileceğini düşündüğünüz kişileri haberdar etmek de sizin elinizde!