Tag Archives: tasarruf

Enuygun.com Sosyal Medya

Canımızın dış cephesi markalar!

Bu da nesi demeyin! Bir düşünün, markasız olmayan ne var hayatınızda, üstünüzde-başınızda? Başlıkta, karşı binanın bitmek bilmeyen dış cephe mantolama ve boya işlerinin de etkisi var 🙂
Eskiden daha kolaydı, marka paha demekti biz de şıp diye pahalı ve iyi bir mal, marka aldığımızı ayırdederdik. Hele önemli alımlarda, muhakkak pahalı olan iyi olan demekti.

Şimdi ise işimiz zor, her alanda her konuda markalaşma mevcut. Firmalar, şirketler bizimle markaları üzerinden iletişimde ve ortaya koydukları onca kriter içinde, kendini yalnızca pahalı ya da yalnızca ucuz olmakla konumlandıran marrka, bir elin parmakları kadar.

Bu durumda, tüketici olarak bizim öylesine karşılaştırma ve fiyat-performans odaklı yaşamamız gerekiyor ki, sormayın gitsin!
Ben ev geçindiren biri olarak bu yükten yorgunum. Bazen istiyorum ki, almakta olduğum bir ayakkabının üzerinde şöyle yazıversin, “evet çok albeniliyim ama her gün giyerim dağ tepe gezerim dersen bozuşuruz” ya da şu da olur “tamam ucuzum ama mezara kadar gideriz”. Ben de düşüneyim; çünkü zavallı şehir insanları olarak artık günün her saatinde belli biçimlere girmek, belli ihtiyaçlara cevap vermek zorundayız. Her iki konuşkan ayakkabı da bir ihtiyacı karşılayacaktır. Her türk genci de bu iki ayakkabının tek bir ayakkabıda optimize edilemeyeceğini hisseder.

Yine market alışverişlerinde beş kilo butun 3.00 lira olması beni ilgilendirmeli mi? Ben yalnızca iki kişilik bir aileyim, tavuğa özel bir düşkünlüğüm yok. Ziyan etmek üzere alacağım bu tavukların vicdan azabıyla yaşamak ya da daha azını aynı paraya almak, hangisi anlamlı? Markası, ihtiyaca yönelikliği; bence hepsi. Eğer toplu alımlarda indirimiyle tanınan bir markette iseniz buna şaşırmamalı ve uygun tercihi yapmalısınız.

Fiyat performans odak olmalı elbet, ancak markalar yukarıdaki kadar olmasa da bizimle konuşuyor. onları dinleyin. Evet biliyorum, pazarlama guruları mütemadiyen, her mecrada tüketiciyi dinlemenin önemini dile getiriyorlar ve haklılar. Artık dinlenmenin ötesinde markalar ve tüketici konuşuyor. Dertlerini anlatıyor. Bu nedenle, biz de markaları dinleyebiliriz. Ürünlerinin hikayelerini, faydalarını, tasarım aşamalarını, pratikliğini ve fiyatlandırma çalışmalarını görüp anlayabiliriz. Bizim kadar markalar da müşterilerini seçiyor ve yaşam gelişiyor.

Yanlış alım kararlarının başında istifçi zihniyet, yaratılmış suni ihtiyaç ve duyamamak geliyor. Siz siz olun, neden aldığınızı bilemediğiniz vicdan azabı tavuklarla ya da trekkingde giydiğiniz topuklularla nerede hata yaptım diye düşünürken, alışveriş sırasında kendinizi ve aldığınız ürünleri doğru duyup duyamadığınızı bir daha düşünün.

Devamını Oku
Enuygun.com Sigorta Sosyal Medya

Sigarayı bırakmak yalnızca sizi değil, bütçenizi de koruyacak!

Harcamalarımı şöyle bir düşündüğümde, beni dehşete salan en önemli kalem, sigara. Evet, ben bir sigara bağımlısıyım. Bu konuda çeşitli tatsız hislere sahibim ancak her bağımlı gibi içerken, paket alırken bunu farketmiyorum. Gerçi artık farketmemek mümkün değil, akıllıca bulduğum zam uygulamaları ile çileden çıkıyor, içiyor ve bütçemizi sarsıyoruz.

Bunca bütçe ve tasarruf ile ilgili yazıp çizerken, hatırı sayılır sigara bağımlısının yaşadığı bu memlekette sigara alışkanlığını değiştirmek ile ilgili bir kaç uyarı ve özendirici kelam etmek kaçınılmazdı.

Hem sağlık hem bütçeniz için farkedebilecekleriniz:

Aylık sigara masrafınız ile yapabileceklerinizi hayal edin, hiç az olmadığını görüp hüzünlenin, harekete geçin.

Market alışverişlerinde, yiyecek ve ev ihtiyaçlarının ara toplamı ile üzerine sigara masrafı eklendiğindeki halini karşılaştırıp hüzünlenin, harekete geçin.

Benim ailemin aylık sigara masrafı 330 TL ve market alışverişlerinde neredeyse günlük alışverişlerimin en pahalı kısmını sigara alışverişi oluşturuyor. Bu rakamın özel durumlarda arttığı da oluyor. Bir kredi kartı ödemesinin, neredeyse bir kaç fatura toplamının ya da aidatımın çakmak ucunda çıra gibi yandığını bilmek her gün biraz daha rahatsız ediyor.

Bir de sağlık sigortası meselesi var, sigortalının ana sorumluluğu beyandır. Sigara içtiğinizi ve adetlerini bildirdiğiniz vakit, risk grubuna dahil oluyorsunuz. Sizinle aynı “yaş, cinsiyet, sağlık ve yaşam koşullarında birinden” farklı risk oranları uygulanma ihtimalini arttırıyor ve kendiniz mutsuz hissediyorsunuz.

Silkinip kendimize gelelim, karar verip harekete geçelim!

Devamını Oku
Enuygun.com Sosyal Medya

Market Tuzakları

Evim için alışveriş yapmaktan çok hoşlanıyorum. Her ne kadar babannem gibi yalnızca pazardan alışveriş edip, satın aldığım maydanozlara methiyeler düzmesem de, evime aldığım ve mutfağımda pişireceğim şeyleri gözümle seçmeyi seviyorum.

Fakat eve geldiğimde, hiç tasarlamadığım şeyleri de muhteşem market yerleşimi sayesinde almış bulunduğumu farkediyorum. Hele alışveriş için eşimi hem de “açken” markete gönderirsem, aldığı şeyler ile aç kıtaları doyurabilecek halde oluyoruz. Elbette mübalağa ediyorum ancak bu durumu yaşayan ve artık buna gülemeyen arkadaşlarla otururken, bu işe bir dur demenin zamanıdır dedik.

Birileri sürekli bizi kandırmak istiyormuş gibi bir yanılgıya düşmek de anlamsız ancak biraz farkındalık hepimize iyi gelecekti. Biz de deneyip görmeye karar verdik. 5 kız, haftanın 5 günü boyunca bir önceki haftanın fişleri üzerinden harcamalarını çıkardı. İstanbul Anadolu yakası Göztepe civarındaki alışveriş ettiği marketlerin listesini çıkardı. Ucuzdan pahalıya ve kaliteliden orta kaliteliye ürünlerin listesini de bir kenara yazdı.

Kurallarımızı belirledik,

Üşenmek yok, yakın ve pahalı market tercihi yerine; ucuz ve görece uzak olan markete gidilecek.
Listeler günlük olarak hazırlanıp, listenin dışına çıkılmayacak.
Bulunamayan ürünler ikamesi ile karşılanacak (ekmek bulamazlarsa pasta yesinler cinsinden bir ikame değil, fiyat/performansta ikame edecek ürün kastediliyor!).

Bunu gerçekten yaptık. Sadece yukarıda saydığım kurallara dikkat ederek, üşenmeden, anın telaşına kapılmadan, elimizdeki listeye sadık kalarak.

Ne oldu dersiniz?

Başardık, bütçemize açtığımız delikleri bulduk. Toka, sakız, şeker, gofret, kuru yemiş, kilolarca meyva, gazlı içecek, terlik, temizlik bezleri, begonvil kokulu yumuşatıcı gibi bir önceki haftanın ortak listelerindeki tuzaklardan kurtulunca ister kenara atılacak ister kızlarla toplanıp harcanacak (!) hatırı sayılır bir meblağ ile karşılaştık.

Arkadaşlar önemlidir, market bağımlıları destek programını siz de güvendiğiniz arkadaşlarınız ve eşiniz ile deneyiniz. Beğeneceksiniz.

Devamını Oku
Enuygun.com Sosyal Medya

Tasarruf vs Tatil

Uyumlanmayı öğrenirsek diye başlayacaktım…
Tamam Paris’e gitmeyi planlarken, köye fındık toplamaya gitmek uyumlanmanın ötesinde tatilden tüm beklentinizi değiştirmenizi gerektirecektir. Ancak Paris gezinizi, daha az hareketli bir sezona erteleyip şu an hem sezonda görülmeye değer hem daha uygun fiyatlarda elde edebileceğiniz bir rota belirleyebilirsiniz.

Sosyal mecraları gerçek bilgi paylaşımı için kullanıp, bu alanlarda nasıl ve neyle seyahat edebileceğinizden kalacağınız mekanlara, ne yiyeceğinize kadar pek çok veriye ulaşıp zevkinize ve kesenize uyan seçimleri yapmanıza yardım edecek tüyolar yakalayabilirsiniz.

Ulaşımın farklı biçimleri olabilir mi, gittiğiniz bölgenin toplu taşıma imkanlarını, kaldığınız yer, hava alanı gibi lokasyonları da göz önünde bulundurarak belirleyin. Araba kiralamak seçeneğini, bu imkanları kısıtlı ise listenize alın.

Yolculuğunuz içinde para ödediğiniz her servis ve hizmet için, dahil ve hariç bilgisini de edinin. Örneğin, araba parkı, bagaj hizmeti, internet erişimi ilk akla gelenler. Arkadaşlarınızdan sipariş almadan önce, bagaj limitlerini öğrenmek ve bir sürprizle karşılaşmamak da tasarruf motivasyonunu yükseltecektir.

Devamını Oku