Tag Archives: online alışveriş

Sosyal Medya

Online alışveriş araştırması

GfK Türkiye tarafından yapılan Online Alışveriş Araştırması, yaklaşık 1500 kişi ile 15 ilde gerçekleştirildi. Son 12 ay içinde en az bir kez online alışveriş yapmış ve haftada en az 3 kez internete giren 700 kişi ile yüz yüze görüşme iletişimi benimsendi. Araştırmanın sonuçları e-ticaret sektörünün irili ufaklı tüm oluşumlarını sevindirecek cinsten, şöyle ki;

  • Araştırmaya katılan kullanıcıların yüzde 89’u bugüne kadar hiç online alışveriş yapmadıklarını belirtiyor. Son 6 ay ve en sık alışveriş yapılan e-ticaret siteleri arasında da GittiGidiyor ilk sırada geliyor.
  • Söz konusu araştırmanın 2. aşamasında katılımcılara cep telefonu ve kredi kartı kullanımları sorulmuş. Katılımcıların tamamı cep telefonuna sahip olduğunu belirtirken, kredi kartı sahibi olan kullanıcıların oranı % 82. Bu cep telefonlarının kaçının akıllı telefon olduğu bilgiler arasında yer almasa da, bu oranın da oldukça yüksek olduğu tahmin edilebilir.
  • Kullanıcıların kredi kartı kullanım oranı ise % 63. Kapıda nakit ödemeyi tercih edenler % 35, bu durumda pek çok özel alışveriş sitesinin yakın zamanda kapıda ödeme fırsatı da sunacağını kestirebiliriz.
  • Katılımcıların internet üzerinden gelecekte alışveriş yapıp yapmayacakları sorusuna cevapları ise % 96 oranında Evet olmuş. Bu oran online alışveriş sırasında hiçbir sorunla karşılaşmadıklarını söyleyen kişilerin oranı ile aynı.

Görüldüğü üzere araştırmanın sonuçları online alışverişin ve e-ticaret projelerinin birbiri ardına tüketici önüne çıktığı ve artık güvenli, kaliteli, en uygun ve en ucuz gibi algılar yaratarak yoluna büyüyerek devam edebileceğini gösteriyor. Buna eklenen yeni kanallar (akıllı telefonlar, tablet uygulamaları vb.), alışveriş sırasındaki kart güvenliği, lojistik sorunlarının çözümü gibi pek çok third party içinde barındıran ve çözüm geliştiren bir sistem/sektör haline getiriyor. İlgili online alışveriş araştırmasının infografiğine ualaşabilirsiniz.

Devamını Oku