Tag Archives: kredi kartı

Kategorilenmemiş

Karşılaştırma kültürünü yerleştirmek

Nisan ayı başında Tüketici Hakları Derneği banka uygulamalarına dair bir anket düzenledi.  Bu anket çarpıcı sonuçlarla karşımıza çıktı. Enuygun.com olarak her zaman savunduğumuz ve yerleştirmeye çalıştığımız karşılaştırma prensibinin çok gerisinde olduğumuz da bu çarpıcı sonuçlar içinde.

Kredi kartı gecikme faizlerinden, kredi kartı sözleşmelerimizden ve kredi kartlarının ek fayda sağlayan kampanyalarının takibinden, tüketiciler olarak hala uzakta görünüyoruz.

Enuygun.com tüm finansal kararlarınızda öncelikle karşılaştırma yapmanızı ve sizin için en uygun olanı belirleyerek doğru seçimler yapmanızı sağlamak üzere sizin adınıza hep takipte olmayı sürdüreceğiz.

Karşılaştırma kültürünü yerleştirmek üzere; kredi kartı, ihtiyaç kredisi kullanım biçimlerinizi bizlerle paylaşmanız bizi çok sevindirecek!

Yorumlarınızı bekliyoruz!

Devamını Oku
Sosyal Medya

Online alışveriş araştırması

GfK Türkiye tarafından yapılan Online Alışveriş Araştırması, yaklaşık 1500 kişi ile 15 ilde gerçekleştirildi. Son 12 ay içinde en az bir kez online alışveriş yapmış ve haftada en az 3 kez internete giren 700 kişi ile yüz yüze görüşme iletişimi benimsendi. Araştırmanın sonuçları e-ticaret sektörünün irili ufaklı tüm oluşumlarını sevindirecek cinsten, şöyle ki;

  • Araştırmaya katılan kullanıcıların yüzde 89’u bugüne kadar hiç online alışveriş yapmadıklarını belirtiyor. Son 6 ay ve en sık alışveriş yapılan e-ticaret siteleri arasında da GittiGidiyor ilk sırada geliyor.
  • Söz konusu araştırmanın 2. aşamasında katılımcılara cep telefonu ve kredi kartı kullanımları sorulmuş. Katılımcıların tamamı cep telefonuna sahip olduğunu belirtirken, kredi kartı sahibi olan kullanıcıların oranı % 82. Bu cep telefonlarının kaçının akıllı telefon olduğu bilgiler arasında yer almasa da, bu oranın da oldukça yüksek olduğu tahmin edilebilir.
  • Kullanıcıların kredi kartı kullanım oranı ise % 63. Kapıda nakit ödemeyi tercih edenler % 35, bu durumda pek çok özel alışveriş sitesinin yakın zamanda kapıda ödeme fırsatı da sunacağını kestirebiliriz.
  • Katılımcıların internet üzerinden gelecekte alışveriş yapıp yapmayacakları sorusuna cevapları ise % 96 oranında Evet olmuş. Bu oran online alışveriş sırasında hiçbir sorunla karşılaşmadıklarını söyleyen kişilerin oranı ile aynı.

Görüldüğü üzere araştırmanın sonuçları online alışverişin ve e-ticaret projelerinin birbiri ardına tüketici önüne çıktığı ve artık güvenli, kaliteli, en uygun ve en ucuz gibi algılar yaratarak yoluna büyüyerek devam edebileceğini gösteriyor. Buna eklenen yeni kanallar (akıllı telefonlar, tablet uygulamaları vb.), alışveriş sırasındaki kart güvenliği, lojistik sorunlarının çözümü gibi pek çok third party içinde barındıran ve çözüm geliştiren bir sistem/sektör haline getiriyor. İlgili online alışveriş araştırmasının infografiğine ualaşabilirsiniz.

Devamını Oku
Enuygun.com Kredi Sosyal Medya

İlk iş: Finansal hayatın başlangıcı ve tüyolar

İlk gerçek iş teklifi, kariyer yolumuzu çizerken bize müthiş hisler verir. Öncelikle, sabit bir gelir, sağlık sigortası ve hatta hafta sonlarımız için bile sponsor bulmuş olmak hissi gerçekten harikadır. Bu harikalık bir yandan yetişkin hayatına geçişi de hatırlatır ve biraz ürkütür.

Ürkmeyin, büyük resmi görün

Bunu sıkça duyacak hatta anlamını çözüp gerçekten oldum diyeceğiniz günlere ulaşacaksınız.

Profesyonel hayatın parçası olmak, içinde olduğunuz sektörün ve fırsatlarının farkında olmaktır. İlk iş (ya da olmak istediğiniz yeri bulana kadarki bir kaç iş) için aldığınız maaş hiç bir zaman yeterince iyi gelmeyecektir. Burada gözetmeniz gereken, maaş kadar işin size kattıkları olmalı. Uzun vadede kariyer planınıza uygun bir iş ve bu deneyim maaştan daha önemli hale gelecektir.

Bir geliriniz olduğunda kaçamayacağınız şey ise, giderler. Basit bir planlama, bir kaç “yapılması farz” hata sizi ay boyu geçindiren, ihtiyaçlarınızı karşılayan ve boşa harcanan rakamları gösterir. İhtiyaçlarda değişen bir şey yok; yemek, barınma ve giyim hala en önemli üçlü.

Elbette iş ile hayatımıza daha farklı bir giriş yapan, kredi kartlarını unutmamalı (ilk iş deneyimine eşlik eden bir krediniz var ise işinize ve kariyer planınıza sıkı sıkıya bağlı kalmanızı tavsiye edebiliriz)! Kredi kartları çeşitli limitlerde olabiliyor, maaşınız ile limitinizin oranını doğru ayarlamak önemli. Bu konu ile ilgili yeni düzenlemeler tüketiciyi korumaya yönelik şöyle ki, toplam kart limiti dışında aylık limit engeli ile karşı karşıya kalma ihtimalimiz var, ödemesini geciktiren, asgari tutarı ödeyen veya fazla nakit para çekenler riskli grubu oluşturduğu için bu kişilerin limitleri azaltılacak. Yani 1000 liralık kredi kartınızın aylık limiti yakın bir zamanda 500 tlye düşebilir. Bu gelişmeye mim koyun!

Öğrenci krediniz var ise, erken ödeme koşullarını değerlendirebilir, geç kaldıysanız ödeme planınızı şirketinizle paylaşma yoluna gidebilirsiniz. Yaygın olmasa da çalıştığınız şirket politikasının sınırlarını öğrenmiş olursunuz. Bu durumu konuşurken, patronunuzun değil, idari işlerin kapısını çalmanız  hayırlı olacaktır.

Emeklilik ilk işlerde hep en son akla gelen safhadır ve bu çok normaldir. Ancak sigortanızın doğru biçimlerde işletildiğine emin olun ve bu hakkınızı kullanmanızın engellenmesine izin vermeyin.

Enuygun.com adına benim önerim ise, eğlenmeyi, öğrenmeyi ve güzel yaşamanın her bütçenin hakkı olduğunu unutmayın.

Devamını Oku
Enuygun.com Sosyal Medya

Market Tuzakları

Evim için alışveriş yapmaktan çok hoşlanıyorum. Her ne kadar babannem gibi yalnızca pazardan alışveriş edip, satın aldığım maydanozlara methiyeler düzmesem de, evime aldığım ve mutfağımda pişireceğim şeyleri gözümle seçmeyi seviyorum.

Fakat eve geldiğimde, hiç tasarlamadığım şeyleri de muhteşem market yerleşimi sayesinde almış bulunduğumu farkediyorum. Hele alışveriş için eşimi hem de “açken” markete gönderirsem, aldığı şeyler ile aç kıtaları doyurabilecek halde oluyoruz. Elbette mübalağa ediyorum ancak bu durumu yaşayan ve artık buna gülemeyen arkadaşlarla otururken, bu işe bir dur demenin zamanıdır dedik.

Birileri sürekli bizi kandırmak istiyormuş gibi bir yanılgıya düşmek de anlamsız ancak biraz farkındalık hepimize iyi gelecekti. Biz de deneyip görmeye karar verdik. 5 kız, haftanın 5 günü boyunca bir önceki haftanın fişleri üzerinden harcamalarını çıkardı. İstanbul Anadolu yakası Göztepe civarındaki alışveriş ettiği marketlerin listesini çıkardı. Ucuzdan pahalıya ve kaliteliden orta kaliteliye ürünlerin listesini de bir kenara yazdı.

Kurallarımızı belirledik,

Üşenmek yok, yakın ve pahalı market tercihi yerine; ucuz ve görece uzak olan markete gidilecek.
Listeler günlük olarak hazırlanıp, listenin dışına çıkılmayacak.
Bulunamayan ürünler ikamesi ile karşılanacak (ekmek bulamazlarsa pasta yesinler cinsinden bir ikame değil, fiyat/performansta ikame edecek ürün kastediliyor!).

Bunu gerçekten yaptık. Sadece yukarıda saydığım kurallara dikkat ederek, üşenmeden, anın telaşına kapılmadan, elimizdeki listeye sadık kalarak.

Ne oldu dersiniz?

Başardık, bütçemize açtığımız delikleri bulduk. Toka, sakız, şeker, gofret, kuru yemiş, kilolarca meyva, gazlı içecek, terlik, temizlik bezleri, begonvil kokulu yumuşatıcı gibi bir önceki haftanın ortak listelerindeki tuzaklardan kurtulunca ister kenara atılacak ister kızlarla toplanıp harcanacak (!) hatırı sayılır bir meblağ ile karşılaştık.

Arkadaşlar önemlidir, market bağımlıları destek programını siz de güvendiğiniz arkadaşlarınız ve eşiniz ile deneyiniz. Beğeneceksiniz.

Devamını Oku
1 2