Tag Archives: Kredi

Kategorilenmemiş

Kadının iş gücünü yükselten mikro kredi

Mikro kredi Muhammed Yunus’a Nobel Barış Ödülü de getiren ve şu an yaklaşık 7 milyar dar gelirli insana kredi veren kendi işlerini kurmalarını hatta istihdam yaratmalarını sağlayan bir sistem.

Yani balık vermek yerine tutmayı öğreten de denebilir.

Sistemin Türkiye’deki uygulaması da yine en çok dar gelirli kadınları odağına alarak ilerliyor. Türkiye’de 48 şehirde 70 şubesi bulunan ve yaygınlaşan sistem, bu ugüne kadar 40 bini aşkın kadına 60 milyon lira üzerinde kredi vermiş.

Mikro kredinin koşulları

Mikro kredi bankaların kredi başvuru ve onay süreçlerini sanki tersine çeviriyor.
En az sahip olan önceliği alıyor.
Bir iş modeliniz olması yeterli.
İlk kez başvuranlar, 100 TL ile 1000 TL arasında kredi alıyor, ikinci yıl borcunu ödeyenlerin limiti artırılıyor.

Para kaynağı nedir?

Karşılıksız para yardımından çok daha etkili olduğuna inanılan bu sistemde, öncelikle yardım kuruluşları mikro kredi şeklinde borç verdikleri kaynaklarını, bir sene içinde geri aldıklarında, yine sistem içinde tutup defalarca kullanabiliyorlar. Yani yardımın dönüşümü çok yüksek. Bir kişi ve ya bir grup için değil, sisteme dahil herkes için çalışıyor.

Sistem ile ilgili fikirler

Çok anlamlı ve olumlu bulunan sisteme dair bir ufak eleştiri şu, mikro kredi sayesinde herkesin kendi işine sahip olmasının ideal durum olmadığı ve istihdam yaratacak küçük veorta ölçekli işverenlerin dar gelirli için daha büyük bir alternatif olduğu öne sürülüyor.

Elbette mikro kredi ile ilgili karar sizin, ilgilenebileceğini düşündüğünüz kişileri haberdar etmek de sizin elinizde!

Devamını Oku
Enuygun.com Kredi Sosyal Medya

20’lerinde borçlu olmak!

Kredi ve Yurtlar Kurumu’na yapılan bir başvuru ile öğrenciliğinizi nispeten rahat geçireceğiniz bir döneme giriş yapabilirsiniz. Ancak unutmayın, mezun olduktan 2 yıl sonra ödeme planınız işlemeye başlar.

Eğitiminize ara vermeksizin lisans üstü ve doktora programlarnıı seçerseniz ödemeniz eğitim sürenizce ertelenir.

Okuldan mezun olduktan sonra ertelememeniz gereken konulardan biri de budur! kredi ve yurtlar kurumuna olan bu borç unutulmaya çok müsait olup yıllar içinde çeşitli zamanlarda karşınıza çıkar ve peşinizden gelmeye devam eder, hem de aylık 1.40 faizle.

Ne yapmalı?

Ödeme başlangıç tarihinden önce öncelikle erken ödeme indiriminin hatırı sayılır derecede faydası olduğunu belirtelim. Bu indirimden yararlanmak isteyenler www.kyk.gov.tr adresinden öğrenim katkı kredisi borç sorgulama sayfasından indirimli borç tutarını öğrenip  TC Ziraat Bankası’nın herhangi bir şubesinde ödemelerini gerçekleştirebilirler.toplu para imkanınız var ise, borç taksitlerini ödemeye başlamadan bu imkanı değerlendirin zira, taksit ödemeye başladıktan sonra, toplu ödeme indirimi alma imkanınız yok.

Toplu ödeme yapabilecek durum yoksa ne yapmalı?

Öncelikle borç planınızı öğrenin, düzenli ödeme yaparak sorun yaşamamaya dikkat edin. Konuyla ilgili gelişmeleri takip ederek, yararlanabileceğiniz indirim, taksitlendirme gibi fırsatlardan haberdar olmaya çalışın.

Devamını Oku
Konut Kredisi

Denizbank da Enuygun.com’da

Enuygun.com‘un konut kredisi karşılaştırma ve başvuru alanında hizmet verdiği bankalara bir önemli katılım daha oldu: Nisan ayı itibariyle Denizbank‘ın sunduğu konut kredisi seçeneklerini Enuygun.com’da görebilir, diğer kredi seçenekleriyle karşılaştırabilir, online başvuruda bulunabilirsiniz. Türkiye’nin önde gelen bankalarından olan Denizbank, son dönemde özellikle konut kredisi alanında yaptığı atılım ve sunduğu düşük faiz seçenekleriyle dikkat çekiyor. Bu yönüyle Denizbank konut kredisi olanaklarının Enuygun.com kullanıcıları için çok önemli bir seçenek olacağına inanıyoruz.

27 Nisan 2010 itibariyle %0,85’ten başlayan oranlar sunan Denizbank’ın ve diğer bankaların konut kredisi seçeneklerini öğrenmek, hesaplama yapmak ve online başvurmak için Enuygun.com Konut Kredisi modülünü ziyaret edebilirsiniz.

Devamını Oku
İhtiyaç Kredisi Konut Kredisi Kredi

Bankalar Kredi Verirken Nelere Dikkat Ediyor?

Kredi hesaplaması yaptınız, size en uygun kredi seçeneğini tespit ettiniz, ve Enuygun.com üzerinden ilgili bankaya bu isteğinizi ilettiniz. Banka, kredi isteğinde bulunan kişilerin bu isteğini onaylamak için, belirli bir risk değerlendirmesi yapmak zorundadır. Bu değerlendirme sonucu her banka için farklılık göstermekle birlikte, kriterler genellikle aynıdır. Banka, kredi vermeden önce sizinle ilgili şu noktaları inceler:

– Mevcut açık kredi hesaplarınız ve geçen 5 yıl içindeki kredi hesaplarınızın yani kredi kartları, bireysel krediler vb durumu.
– Daha önce kullandığınız ya da açık konumdaki kredi hesaplarınızdaki ödeme performansınız (gecikmeler, aksamalar vb)
– Kefil olmuş olduğunuz hesaplar.
– Kefil olarak gösterdiğiniz kişinin kredi riski ve ödeme performansı
– Geliriniz, gideriniz
– Geçmiş dönem ödenmiş ve ödenmemiş borçlarınız
– Bankadaki mevduatlarınız ve süreleri

Bankalar, risk ölçümlerini yaparken eğer ilgili bankanın müşterisiyseniz banka kendi veritabanında sizin daha önce yapmış olduğunuz ödemelerin performansına bakar, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası negatif kayıtlar veritabanında sorgulama yapabilir, sizin beyanınıza dayalı başvuru skoru üretebilir.

Bunların dışında bankalar ortaklıkları ya da üyeliklerinin bulunduğu Kredi Kayıt Bürosu’nun (KKB) kendilerine sağladığı ortak bir veritabanından sizinle ilgili bireysel kredi hesap bilgilerini ve kredibilitenin ölçümüne esas oluşturacak aşağıdaki gibi detay bilgileri edinebilir:

– Ödemelerinde gecikme yok
– Gecikmeli ödemeleri söz konusu
– 1/2/3/4/5/6 aydır ödeme yapmıyor
– Hesap, İdari Takibe alınmıştır
– Hesap, Kanuni Takibe alınmıştır

Bireysel kredi, ihtiyaç kredisi, tüketici kredisi ya da konut kredisi talebinizde başvurunuz öncelikle yukarıdaki risklerin hesaplandığı ön onay aşamasından geçmelidir. Bir çok başvuru maalesef daha ön onay aşamasını geçemeden sonlanabiliyor. Bu nedenle kredi riskinizi düşürmek, kredibilitenizi arttırmak için ilk olarak, uzun zamandır ödenmeyen ve faiz birikmiş kredi kartı borçlarınızı azaltın, mümkünse temizleyin. Borçlardaki gecikmeler veya aksamalar sizi bankaların gözünde daha riskli hale getirecektir.

Devamını Oku
1 2