Tag Archives: ekonomik kriz

Sosyal Medya

Avrupalı iş için Türkiye'de rekabet kapıda mı?

Avrupa”daki krizin boyutları, Türkiye”ye etkisi, bu krize bağlı ve BDDK”nın aldığı önlemler tartışıla dursun, krizde Avrupa”yı etkileyen sorunlardan biri de istihdam oldu. Avrupalı şimdi, istihdam için göç halinde. Yeni mezun gençlerin yanında, orta ve üst düzey yöneticiler de iş için Türkiye”nin kapısını çalıyor. İK firmalarına her ay bu ülkelerden ortlama 100 cv geliyor.

Özellikle Yunanistan ve İtalya’dan gelen CV’lerde ciddi artış var. Bu ülkeleri Polonya, Bulgaristan ve diğer Balkan ülkeleri takip ediyor.
HRM Danışmanlık verilerine göre, uzman ve daha alt kademe çalışanlar için Türkçe zorunluluğu nedeniyle, orta ve üst düzey yönetici cvlerinin daha yoğun.

comScore’un son yaptığı araştırmaya göre Ağustos-Ekim arasında Avrupa’da kariyer siteleri yaklaşık % 30 daha fazla tıklandı. Avrupa ülkelerinde Ağustosta 85 milyon kişi kariyer sitelerine girerken, Eylülde 108.4 milyon kişi bu siteleri tıkladı.

Bu haber ile düşünmeden edemiyorum elbette, Türkiye”nin şimdiye dek kaybettiği iş gücü, beyin göçleri ve istihdam sorunlarına bir de Avrupa kaynaklı bir rekabet sorunu mu ekleniyor?

Devamını Oku