Tag Archives: e-ticaret

Sosyal Medya

Online alışveriş araştırması

GfK Türkiye tarafından yapılan Online Alışveriş Araştırması, yaklaşık 1500 kişi ile 15 ilde gerçekleştirildi. Son 12 ay içinde en az bir kez online alışveriş yapmış ve haftada en az 3 kez internete giren 700 kişi ile yüz yüze görüşme iletişimi benimsendi. Araştırmanın sonuçları e-ticaret sektörünün irili ufaklı tüm oluşumlarını sevindirecek cinsten, şöyle ki;

  • Araştırmaya katılan kullanıcıların yüzde 89’u bugüne kadar hiç online alışveriş yapmadıklarını belirtiyor. Son 6 ay ve en sık alışveriş yapılan e-ticaret siteleri arasında da GittiGidiyor ilk sırada geliyor.
  • Söz konusu araştırmanın 2. aşamasında katılımcılara cep telefonu ve kredi kartı kullanımları sorulmuş. Katılımcıların tamamı cep telefonuna sahip olduğunu belirtirken, kredi kartı sahibi olan kullanıcıların oranı % 82. Bu cep telefonlarının kaçının akıllı telefon olduğu bilgiler arasında yer almasa da, bu oranın da oldukça yüksek olduğu tahmin edilebilir.
  • Kullanıcıların kredi kartı kullanım oranı ise % 63. Kapıda nakit ödemeyi tercih edenler % 35, bu durumda pek çok özel alışveriş sitesinin yakın zamanda kapıda ödeme fırsatı da sunacağını kestirebiliriz.
  • Katılımcıların internet üzerinden gelecekte alışveriş yapıp yapmayacakları sorusuna cevapları ise % 96 oranında Evet olmuş. Bu oran online alışveriş sırasında hiçbir sorunla karşılaşmadıklarını söyleyen kişilerin oranı ile aynı.

Görüldüğü üzere araştırmanın sonuçları online alışverişin ve e-ticaret projelerinin birbiri ardına tüketici önüne çıktığı ve artık güvenli, kaliteli, en uygun ve en ucuz gibi algılar yaratarak yoluna büyüyerek devam edebileceğini gösteriyor. Buna eklenen yeni kanallar (akıllı telefonlar, tablet uygulamaları vb.), alışveriş sırasındaki kart güvenliği, lojistik sorunlarının çözümü gibi pek çok third party içinde barındıran ve çözüm geliştiren bir sistem/sektör haline getiriyor. İlgili online alışveriş araştırmasının infografiğine ualaşabilirsiniz.

Devamını Oku
Enuygun.com Sosyal Medya

İnternet çağında yükselen tüketici hakları

E-ticaret yükseliyor, neredeyse her gün yeni bir e-ticaret sitesi yayın hayatına başlıyor ve çeşitli gelir modelleri üzerinden tatminkar dönüşlerle yol alıyor.

Hepimiz tüketiciyiz ve tüketici hakları şimdiye kadar benim için gazetelerin köşelerinde kalmış, migros ya da benzeri marketlerinse çerçeveletip ek unsur olarak sundukları, mağduru koruma programı gibi bir şeydi.

E-ticaret ile yükselen şeylerden biri de tüketici hakları bence. Yıllar önce yaptığım bir ayakkabı alışverişi ve yaşadığım sorunlar neticesinde, bir ayakkabı severi ve bir müşterisini kaybeden markaya burdan selam olsun. Tüketici Haklarını Koruma Derneği’ne neden gitmedin derseniz, küsmek daha kolay geldi, ondan. Standart alışveriş pratiğinde, müşterisine ikircikli yaklaşım sergileyen mağaza ve çalışan anlayışı sık rastlanır. İki tarafın da kazanç hedeflediği ilişkide bu normaldir. Artık alınmıyor ve küsmüyorum:). Ancak, tercih hakkımı, e-ticaret sitelerinden yana kullanıyorum. Zira kurallar açık ve net. Tüketici haklarının mesafeli satış sözleşmesi üzerinden yapılması zorunluluğu, uygulamayı sabitleştirip, mağaza/acente vs. göre değişen uygulamaları yok ediyor. Üstelik hepsi yazılı, belgeli, hatırlatma ve bildirim e-postaları içeren bir iletişimle sağlanıyor.

Peki nedir bu haklar?

Bu işlem sonrasında yapılan sözleşmenin tüketiciye getirdiği en büyük hak ise cayma hakkı. Hiçbir sebep göstermeksizin satın almış oldukları mal veya hizmetten 7 gün içinde cayma hakkına artık sahibiz. Ödediğiniz bedel ise belirtilen sürelerde hesabınıza iade ediliyor. Önemli bir nokta da şu, satışa ilişkin önbilgi yükümlülükleri yerine gelmezse, cayma hakkı 7 günden 3 aya uzayabiliyor.

 

Satın alınan mal veya hizmetin kusurlu olduğunu fark eden tüketicinin öncelikle o mal veya hizmeti aldığı satıcı veya kurumla görüşmesi gerekiyor. Talebini net olarak bildirmesi  (değişim, iade, tamir vb. haklarını sorarak hareket etmesi) ve süreci takip etmesi gerekiyor.

Ayrıca cayma hakkınızı, sipariş kargolanmadan kullandığınızda tüm bu teferruat ortadan kalkıyor ve satış anında “ben biraz daha bakınayım, uğrarım” demişsiniz gibi oluyor ve kredi kartınızdan çekilen meblağ, aynı günde ya da belirtilen sürede iade ediliyor.

 

E-ticaret siteleri gelişedursun, gün be gün güven sorununu çözmek, müşteri memnuniyeti ve sadakati sağlamanın yeni yöntemlerini geliştirmek üzere, kanuni platformda da varlık göstererek, bizim için çalışmaya devam edecekler gibi görünüyor.

 

Bizden söylemesi, iyi haftalar…

Devamını Oku