Tag Archives: bütçe

Kategorilenmemiş

Bonus da Enuygun.com’da

Kredi kartları son günlerde tüm dikkati üzerine toplamış durumda, yeni düzenleme ile gelen nakit çekim yasağı ve faizlerdeki küçük artışın etkileri ile kredi kartları gündemde kalmayı başarıyor.

Nakit çekim yasağının en önemli etkisi, kredi kartından nakit çekerek ay döndüren kitleyi baltalamış olması oldu; ancak bankalarca burada alınan önlem bir süre sonra herkes tarafından farkedilip kabul görecek diye hissediyorum.

2011 senesini büyük ekonomik sıkıntılar çekmeden atlattık, 2012 rakamlarına baktığımızda ise kredi kartı kullanımı ve kredi hacmindeki artışın gelir-gider dengesine uymadığını görebiliyoruz.

Bu koşullar, 2012″nin tasarruf yılı olarak anılmasını sağladı aslında. Bugün bu kısıtlamalar, insanlara kredi kartının borçlanma değil ödeme aracı olduğunu ve gelirlerinden fazlasını ya da henüz kazanmadıkları parayı, uzun vadeli taksitlerle satın almamaları gerektiğini hatırlatmak üzere yapıldı.

Kredi kartlarını bir ödeme aracı olarak görebildiğimiz noktada, bizlere ekstra faydalarını da farketmek kolaylaşacak.

Şu an Enuygun.com”da kredi kartı karşılaştırma bölümümüzde, kredi kartlarını, bonus ve mil kazandırmaları, aidat ücretleri üzerinden karşılaştırıyoruz, yakın zamanda bu noktada da çeşitli geliştirmeler yapıyor olacağız. Bu vakte kadar, kartların ekstra faydalarını da bloglarımızda ve bültenlerimizde sizlerle paylaşıyor olacağız.

Enuygun.com”a yeni katılan Bonus, Money ve Flexi Card ek hizmetleri ile göz dolduran, bonus ya da kampanya kullandırımıyla ek hizmetin de ötesine geçip kişisel – ev alışverişleri ya da fatura ödemeleriniz ile  para kazandığınız, bütçenizde artı değer yaratan kredi kartları. Bonus ailesinin ek hizmet ve faydalarının detayları için kredi kartları hayatınızı kolaylaştırabilir yazımızı okuyabilirsiniz.

Filiz Küntaş

Enuygun.com Banka ve Sigorta Ürünleri Direktörü

 

Devamını Oku
Enuygun.com Sigorta Sosyal Medya

Sigarayı bırakmak yalnızca sizi değil, bütçenizi de koruyacak!

Harcamalarımı şöyle bir düşündüğümde, beni dehşete salan en önemli kalem, sigara. Evet, ben bir sigara bağımlısıyım. Bu konuda çeşitli tatsız hislere sahibim ancak her bağımlı gibi içerken, paket alırken bunu farketmiyorum. Gerçi artık farketmemek mümkün değil, akıllıca bulduğum zam uygulamaları ile çileden çıkıyor, içiyor ve bütçemizi sarsıyoruz.

Bunca bütçe ve tasarruf ile ilgili yazıp çizerken, hatırı sayılır sigara bağımlısının yaşadığı bu memlekette sigara alışkanlığını değiştirmek ile ilgili bir kaç uyarı ve özendirici kelam etmek kaçınılmazdı.

Hem sağlık hem bütçeniz için farkedebilecekleriniz:

Aylık sigara masrafınız ile yapabileceklerinizi hayal edin, hiç az olmadığını görüp hüzünlenin, harekete geçin.

Market alışverişlerinde, yiyecek ve ev ihtiyaçlarının ara toplamı ile üzerine sigara masrafı eklendiğindeki halini karşılaştırıp hüzünlenin, harekete geçin.

Benim ailemin aylık sigara masrafı 330 TL ve market alışverişlerinde neredeyse günlük alışverişlerimin en pahalı kısmını sigara alışverişi oluşturuyor. Bu rakamın özel durumlarda arttığı da oluyor. Bir kredi kartı ödemesinin, neredeyse bir kaç fatura toplamının ya da aidatımın çakmak ucunda çıra gibi yandığını bilmek her gün biraz daha rahatsız ediyor.

Bir de sağlık sigortası meselesi var, sigortalının ana sorumluluğu beyandır. Sigara içtiğinizi ve adetlerini bildirdiğiniz vakit, risk grubuna dahil oluyorsunuz. Sizinle aynı “yaş, cinsiyet, sağlık ve yaşam koşullarında birinden” farklı risk oranları uygulanma ihtimalini arttırıyor ve kendiniz mutsuz hissediyorsunuz.

Silkinip kendimize gelelim, karar verip harekete geçelim!

Devamını Oku
Enuygun.com Kredi Sosyal Medya

İlk iş: Finansal hayatın başlangıcı ve tüyolar

İlk gerçek iş teklifi, kariyer yolumuzu çizerken bize müthiş hisler verir. Öncelikle, sabit bir gelir, sağlık sigortası ve hatta hafta sonlarımız için bile sponsor bulmuş olmak hissi gerçekten harikadır. Bu harikalık bir yandan yetişkin hayatına geçişi de hatırlatır ve biraz ürkütür.

Ürkmeyin, büyük resmi görün

Bunu sıkça duyacak hatta anlamını çözüp gerçekten oldum diyeceğiniz günlere ulaşacaksınız.

Profesyonel hayatın parçası olmak, içinde olduğunuz sektörün ve fırsatlarının farkında olmaktır. İlk iş (ya da olmak istediğiniz yeri bulana kadarki bir kaç iş) için aldığınız maaş hiç bir zaman yeterince iyi gelmeyecektir. Burada gözetmeniz gereken, maaş kadar işin size kattıkları olmalı. Uzun vadede kariyer planınıza uygun bir iş ve bu deneyim maaştan daha önemli hale gelecektir.

Bir geliriniz olduğunda kaçamayacağınız şey ise, giderler. Basit bir planlama, bir kaç “yapılması farz” hata sizi ay boyu geçindiren, ihtiyaçlarınızı karşılayan ve boşa harcanan rakamları gösterir. İhtiyaçlarda değişen bir şey yok; yemek, barınma ve giyim hala en önemli üçlü.

Elbette iş ile hayatımıza daha farklı bir giriş yapan, kredi kartlarını unutmamalı (ilk iş deneyimine eşlik eden bir krediniz var ise işinize ve kariyer planınıza sıkı sıkıya bağlı kalmanızı tavsiye edebiliriz)! Kredi kartları çeşitli limitlerde olabiliyor, maaşınız ile limitinizin oranını doğru ayarlamak önemli. Bu konu ile ilgili yeni düzenlemeler tüketiciyi korumaya yönelik şöyle ki, toplam kart limiti dışında aylık limit engeli ile karşı karşıya kalma ihtimalimiz var, ödemesini geciktiren, asgari tutarı ödeyen veya fazla nakit para çekenler riskli grubu oluşturduğu için bu kişilerin limitleri azaltılacak. Yani 1000 liralık kredi kartınızın aylık limiti yakın bir zamanda 500 tlye düşebilir. Bu gelişmeye mim koyun!

Öğrenci krediniz var ise, erken ödeme koşullarını değerlendirebilir, geç kaldıysanız ödeme planınızı şirketinizle paylaşma yoluna gidebilirsiniz. Yaygın olmasa da çalıştığınız şirket politikasının sınırlarını öğrenmiş olursunuz. Bu durumu konuşurken, patronunuzun değil, idari işlerin kapısını çalmanız  hayırlı olacaktır.

Emeklilik ilk işlerde hep en son akla gelen safhadır ve bu çok normaldir. Ancak sigortanızın doğru biçimlerde işletildiğine emin olun ve bu hakkınızı kullanmanızın engellenmesine izin vermeyin.

Enuygun.com adına benim önerim ise, eğlenmeyi, öğrenmeyi ve güzel yaşamanın her bütçenin hakkı olduğunu unutmayın.

Devamını Oku