Tag Archives: bankalar

Kategorilenmemiş

Bonus da Enuygun.com’da

Kredi kartları son günlerde tüm dikkati üzerine toplamış durumda, yeni düzenleme ile gelen nakit çekim yasağı ve faizlerdeki küçük artışın etkileri ile kredi kartları gündemde kalmayı başarıyor.

Nakit çekim yasağının en önemli etkisi, kredi kartından nakit çekerek ay döndüren kitleyi baltalamış olması oldu; ancak bankalarca burada alınan önlem bir süre sonra herkes tarafından farkedilip kabul görecek diye hissediyorum.

2011 senesini büyük ekonomik sıkıntılar çekmeden atlattık, 2012 rakamlarına baktığımızda ise kredi kartı kullanımı ve kredi hacmindeki artışın gelir-gider dengesine uymadığını görebiliyoruz.

Bu koşullar, 2012″nin tasarruf yılı olarak anılmasını sağladı aslında. Bugün bu kısıtlamalar, insanlara kredi kartının borçlanma değil ödeme aracı olduğunu ve gelirlerinden fazlasını ya da henüz kazanmadıkları parayı, uzun vadeli taksitlerle satın almamaları gerektiğini hatırlatmak üzere yapıldı.

Kredi kartlarını bir ödeme aracı olarak görebildiğimiz noktada, bizlere ekstra faydalarını da farketmek kolaylaşacak.

Şu an Enuygun.com”da kredi kartı karşılaştırma bölümümüzde, kredi kartlarını, bonus ve mil kazandırmaları, aidat ücretleri üzerinden karşılaştırıyoruz, yakın zamanda bu noktada da çeşitli geliştirmeler yapıyor olacağız. Bu vakte kadar, kartların ekstra faydalarını da bloglarımızda ve bültenlerimizde sizlerle paylaşıyor olacağız.

Enuygun.com”a yeni katılan Bonus, Money ve Flexi Card ek hizmetleri ile göz dolduran, bonus ya da kampanya kullandırımıyla ek hizmetin de ötesine geçip kişisel – ev alışverişleri ya da fatura ödemeleriniz ile  para kazandığınız, bütçenizde artı değer yaratan kredi kartları. Bonus ailesinin ek hizmet ve faydalarının detayları için kredi kartları hayatınızı kolaylaştırabilir yazımızı okuyabilirsiniz.

Filiz Küntaş

Enuygun.com Banka ve Sigorta Ürünleri Direktörü

 

Devamını Oku
İhtiyaç Kredisi Konut Kredisi Kredi

Bankalar Kredi Verirken Nelere Dikkat Ediyor?

Kredi hesaplaması yaptınız, size en uygun kredi seçeneğini tespit ettiniz, ve Enuygun.com üzerinden ilgili bankaya bu isteğinizi ilettiniz. Banka, kredi isteğinde bulunan kişilerin bu isteğini onaylamak için, belirli bir risk değerlendirmesi yapmak zorundadır. Bu değerlendirme sonucu her banka için farklılık göstermekle birlikte, kriterler genellikle aynıdır. Banka, kredi vermeden önce sizinle ilgili şu noktaları inceler:

– Mevcut açık kredi hesaplarınız ve geçen 5 yıl içindeki kredi hesaplarınızın yani kredi kartları, bireysel krediler vb durumu.
– Daha önce kullandığınız ya da açık konumdaki kredi hesaplarınızdaki ödeme performansınız (gecikmeler, aksamalar vb)
– Kefil olmuş olduğunuz hesaplar.
– Kefil olarak gösterdiğiniz kişinin kredi riski ve ödeme performansı
– Geliriniz, gideriniz
– Geçmiş dönem ödenmiş ve ödenmemiş borçlarınız
– Bankadaki mevduatlarınız ve süreleri

Bankalar, risk ölçümlerini yaparken eğer ilgili bankanın müşterisiyseniz banka kendi veritabanında sizin daha önce yapmış olduğunuz ödemelerin performansına bakar, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası negatif kayıtlar veritabanında sorgulama yapabilir, sizin beyanınıza dayalı başvuru skoru üretebilir.

Bunların dışında bankalar ortaklıkları ya da üyeliklerinin bulunduğu Kredi Kayıt Bürosu’nun (KKB) kendilerine sağladığı ortak bir veritabanından sizinle ilgili bireysel kredi hesap bilgilerini ve kredibilitenin ölçümüne esas oluşturacak aşağıdaki gibi detay bilgileri edinebilir:

– Ödemelerinde gecikme yok
– Gecikmeli ödemeleri söz konusu
– 1/2/3/4/5/6 aydır ödeme yapmıyor
– Hesap, İdari Takibe alınmıştır
– Hesap, Kanuni Takibe alınmıştır

Bireysel kredi, ihtiyaç kredisi, tüketici kredisi ya da konut kredisi talebinizde başvurunuz öncelikle yukarıdaki risklerin hesaplandığı ön onay aşamasından geçmelidir. Bir çok başvuru maalesef daha ön onay aşamasını geçemeden sonlanabiliyor. Bu nedenle kredi riskinizi düşürmek, kredibilitenizi arttırmak için ilk olarak, uzun zamandır ödenmeyen ve faiz birikmiş kredi kartı borçlarınızı azaltın, mümkünse temizleyin. Borçlardaki gecikmeler veya aksamalar sizi bankaların gözünde daha riskli hale getirecektir.

Devamını Oku