ADSL Enuygun.com Kredi

Enuygun.com'da Karşılaştırma Nasıl Yapılıyor

Enuygun.com, bir hizmet ve servis karşılaştırma platformu. Krediler, internet bağlantısı ve GSM tarifeleri modüllerinin her biri, kendisine özel bir karşılaştırma algoritması sunuyor. Bu, bazı alanlarda oldukça basit, ama bazen de biraz karmaşık olabiliyor.

teraziKarşılaştırmanın en kolay yapıldığı alan ADSL, Fiber ve Uydunet seçeneklerini listelediğimiz internet bağlantıları modülü. Burada yöntem oldukça basit: Her tarifenin belli bir fiyatı var, ve değişken çoğunlukla ilk birkaç ay eksik ödeme şeklinde gerçekleşiyor. Biz de – kimi tarifelerin 2 yıl taahhüt istemesi nedeniyle – 24 aylık bir ortalama ödeme süresi baz alıyoruz, ve bu sürede kullanıcının cebinden çıkacak toplam parayı, 24 aya bölüyoruz. Böylece aylık ortalama bir ödeme tutarı buluyoruz.

Cep telefonu tarifeleri, internet bağlantılarına göre oldukça karışık. Tarifeler farklı yönlere farklı fiyatlar, minimum sabit tutarlar, mesaj seçenekleri, yani gerçekten çok çok özelleşen ayrıntılar sunabiliyorlar. İşte bu nedenle bizim karşılaştırma algoritmamız da son derece karışık. Bu alanda teknik bazı varsayımlar yapıyor, ve bu varsayımlara göre, kullanıcıdan aldığımız minimum bilgiyle bir sıralama yapıyoruz. Sonuçlar da sürekli olarak gözden geçiriliyor, ve aldığımız geribildirimlere göre halihazırda son derece başarıyla çalışan algoritmamızı daha da iyiye götürmemizde kullanılıyor.

En yoğun kullanılan modülümüz olan banka kredilerinde ise kredi kullanacak kişinin cebinden çıkacak toplam parayı (vade süresi boyunca, faiz, vergi ve çeşitli masraflar dahil para) esas alıyoruz. Karşılaştırma sonucu sıralamada tüm seçeneklerin vadeleri aynı olduğundan, toplam parayı almak net değerde oldukça doğru sonuçlar verir, ve kullanıcı açısından da toplam tutarı karşılaştırmak oldukça kolaydır.

Neden Yıllık Maliyet Oranı kullanmıyoruz?

Zaman zaman ziyaretçilerimiz, son dönemde daha da yoğun olarak kullanılan bir aydınlatıcı birim olan Yıllık Maliyet Oranı’nı karşılaştırmada neden esas almadığımızı soruyorlar. Yıllık Maliyet Oranı, Maliye’nin tanımıyla, “Kredi veren ve tüketici tarafından kabul edilmiş olan faiz, ücret, masraf ve kamusal yükümlülükler dahil tüm taahhütlerin bu günkü değerlerinin yıllık olarak toplamına eşit olan oranı” ifade eder. Bizim bu oranı kullanmama nedenimiz ise basit: Cepten çıkacak toplam para, kullanıcılar için çok daha anlaşılır bir karşılaştırma birimi, ve bu karşılaştırma ile Yıllık Maliyet Oranı’nın sıralaması – her zaman aynı olmasa da – birbirine son derece benzer. Yıllık Maliyet Oranı’nın kullanımı ve bilinirliği daha da arttığında, Enuygun.com olarak biz de bu değerle de karşılaştırma yapabilmeyi ek bir seçenek olarak sunacağız.