Enuygun.com İhtiyaç Kredisi Konut Kredisi Kredi

Enuygun.com sizi ve finansal kararlarınızı önemsiyor!

Karşılaştırma siteleri çoğalıyor, bizler de hem oyunun içinde hem oyunu ilk kuran olduğumuz için dikkatle ve mutlulukla budurumu izliyoruz. Zira aynı konuda çalışırken, benzerlerinizin nelere dikkat ettiği hangi konuları ne biçimde ele aldığı da önem kazanıyor ve bakış açısını değiştiriyor.

Diyelim ki ev alacaksınız, Enuygun.com olarak komşunuzun dahi size verebileceği tavsiyeleri sunabilmek istiyoruz. Basit, anlaşılır ve kolay kullanımlı olmak ilk amaçlarımızdan. Bu sadeliği ve basitliği sağlarken, uzman şapkamız da başımızda olduğundan dikkatli davranmak durumundayız. Size aylık gelirinizi, giderinizi, devam eden kredi kartı ve kredi ödemelerinizi hatırlatmak durumundayız. Çeşitli hesap makineleri ile bu kıymetli soruları sorduktan sonra, “ev alırsanız kardasınız” demek ya da “şu kadar maaşınız var ise ev alabilirsiniz” demek tercih edebileceğimiz bir yol değil.

Peki bizim tercih edeceğimiz, uzun ve pek çok kontrol noktası barındıran listede neler var merak ediyor musunuz?

Yatırım amaçlı değil de içinde yaşamayı planlayarak aldığınız evinizle ilgili alım kararından önce düşünmeniz gerekenleri şöyle bir listelersek;

Uzun vadede konut güvenli bir yatırımdır. Bu nedenle içinde ne kadar süre yaşamayı planladığınız önemlidir.Bu noktada önünüzdeki beş yıl için planlarınızı masaya yatırın. kendiniz ve ailenizde olabilecek değişim ve süprizlere hazırlıklı olun. Örneğin, evlilik, aileye yeni üye bebek, lokasyon zorunlulukları (iş yeri, okul bölgesi gibi) ve son olarak şehir değiştirme ihtimallerini değerlendirin.

Bir sonraki adım, bu alım işlemini nasıl finanse edeceğiniz olmalı. Bankalara ön başvuru yapmak, süreci hızlandırmak açısından önemli olacaktır. Onaylanan kredi miktarını bilmek sizi son dakika süprizlerinden koruyacaktır.

Ev alırken en önemli konulardan biri de elbette tapu. Bankalar bu konuda özellikle titiz davranıyorlar.Krediniz onaylanmış dahi olsa, kat irtifakı veya kat mülkiyeti olmayan, hisseli ya da üzerinde ipotek bulunan konutları teminat olarak kabul edilmiyor. Almayı planladığınız evin, tapu dairesindeki araştırmasını mutlaka yapın.

Bu aşamayı da geçtiyseniz, alacağınız ve oturmayı planladığınız evin içinde eski sahibi ya da kiracı gibi bir yaşayan olup olmadığını ne kadar sürede boşaltacağını netleştirin. Böylece, evinizi satın aldıktan sonra, ne kadar sürede evinize geçiş yapabileceğinizi ve bu sürede harcamanız gerekecek rakamları da hesabedebilirsiniz.

Tüm bu aşamaları hatırlattığımıza göre, şimdi böyle bir alımda ihtiyaç duyacağınız miktarı göz önüne alarak, kredi hesaplama araçlarımıza sizi yönlendirebiliriz.

Şimdiden mutlu, huzurlu bir yuva dileriz!