Enuygun.com Sosyal Medya

Depresyon değil, hava değil peki ne?

Bugün iş hayatında ya da günlük yaşam karşısında işimizi yapabilmek, memnun olabilmek, çözüm üretebilmek ve yaşamı zenginleştirmek için hepimizin biraz yaratıcı olmaya ihtiyacı var. Hazır hava da bizi kışa hazırlamak isterken, güneşin enerjisi üzerimizden çekilmişken, gelecek günlere yatırım mahiyetinde bir hafta sonu girizgahı yapalım.

Yaratıcılık yaşamın her alanına; işinize, yemeğinize, bütçenize faydalı, çünkü ters köşeleri görmeyi sağlıyor. Bu nedenle tıkandığınızı hissettiğinizde, belki depresyon değil, hava da değil yaratıcılık baskılanması ile karşı karşıyasınız. Hiç bölye düşünmüş müydünüz?

Diyelim ki tıkandık, neler yapmalı?

Keyif aldığınız, öğrendiğiniz, heyecanlandığınız, kendinizi en iyi hissettiğiniz arkadaşlarınızı, mekanları, uğradığınız siteleri düşünün ve onlarla zaman geçirin. Onları da yanınıza çekmek için değil, onlarla daha iyi bir moda yükselebilmek için.

Bir günün tek kuralı var aslında. O gün bitecek! Sizinle ya da sizsiz. Bu durumda, bir yerinden başlamakta fayda var. Denkleşmeyen bütçe hesabından tutun, yemek tarifi almaya kadar yazmak çözüm getirir. Yazın, fikirleriniz kayıtlı olsun, günün birinde en azından biri işe yarayacaktır. En kötü ihtimalle sizi gülümsetecektir.

Yeni metodlar geliştirin, hem de her şey için. En kolay yöntemi sanırım, genelde yaptıklarınızın tersini yapıp hoşunuza gitmeyenleri elemekle mümkün. Yine önemli olan şeylerden biri, değişmezlerinizi doğru belirlemek. Çalışmalarınız, kararlarınız, planlarınız üzerinde aşırı korumacı davranmazsanız, onları yok saymak ve yeniden başlamak kolay olur. Burada önerilen asla ve asla, tasarruf için ayırdığınız 100 TL’yi sakıza yatırmanız değildir. Derinine düşünürsek, eğer bu sakıza yatırım işi, inandığınız bir şey haline geldiyse, sebeb-sonuç ilişkisi kurduğunuz ve analiz edilebilir kar-zarar dengeleri edindiğiniz bir iş ise, eh sakızlarınızla başarılar dileriz elbette!
Tüm bunlar işe yaramadı diyelim (ama hepsini denediz, eminsiniz) o zaman şöyle bir durun, susun, dinlenin ve izleyin. Suyun akışına bırakın, tıpkı bir haftasonun size sunabileceği gibi olsun yaşam…