Enuygun.com Sosyal Medya

Bayram halleri

Bayram tatiline start verilmesine sayılı dakikalar kaldı; çalışan güruh mutlulukla tatile doğru yelken açacak. Bayramda ister bir yerlere gidin ister evinizde keyfedin, bir piyasa hareketlenmesi olacak. Bu hareketlilik herkeste bir rahatlama ve ülkecek rehavet içinde olma halini de besleyecek. Bu hisse ihtiyaç duyduğumuz zamanlardan geçiyoruz…

Üstelik üzerimize çöken kriz haberleri, kredi kartı ile ilgili son gelişmeler, döviz hareketliliklerini düşününce, sanki korkuyu körüklemek ister gibi etrafımızda örülü haber ağı.

Bu durumda biraz rahatlamak isteyen bünyelerimize benim de bir kaç telkinim olacak:

Paniklemeyelim: Dolar ya da altına endeksli borcunuz varsa;  zamana yaymak için anlaşma yolları arayın. Hem kişiler arası hem kurumlarla olan ilişkide güven ve iletişim, çözüm yaratmanın ilk yolu. Bu türlü bir borcunuz ya da bu cins yatırım araçları ile ilişkiniz yok ise bu maddeyi hemen geçin ve endişelenmeyin.

Alışveriş kararlarını doğru verelim: İhtiyaç ve istekleriniz arasındaki “thin red line“ı farkedin. Zira birikim yapamıyorum diye şikayetlenmiyor olsanız bile hiç birikimim yok cevabını hayatınızın en az bir kaç yerinde verdiniz. Birikimin öneminden bahsetmektense şunu söylemeyi faydalı buluyorum: Herhangi bir masum görünen alışverişiniz sebebiyle, borçlusunuz. Bu borcu edinmeyebilirsiniz, ihtiyaç ve istek arasındaki farkı farkederek. Ay sonunda maaş hesabınızda kalan rakam ya da hesap kesi minde düşen ödemeniz, sizi mutlu edecek.

Define avcısı olmayalım: Şu an altın yükselişte, altın almak makul olabilir ancak altının yükselişi de bir noktada sabitlenecek elinizde çil çil altınlarla kalmayın. Bilmediğiniz yatırım araçlarını kullanmaya çalışmak yerine sakin kararlar eşliğinde paranızı korumak alacağınız en sağlıklı yatırım kararı olabilir, unutmayın!

Son olarak Enuygun.com ekibi adına hepinize mutlu, huzurlu ve bütçenizi sarsmayan bir bayram/tatil diliyoruz!